© Jana Vejsadová
O plemeni
GRAZY DAISY
Povaha a charakteristika: Westi je aktivní pes, pro jeho vyrovnanost je potřeba intenzivní kontakt s   lidmi   a   dostatečný   pohyb.   Je   to   teriér   každým   coulem.   Je   však   dobře adaptabilní   a   je   nejspokojenější,   když   může   se   členy   rodiny   být   "u   všeho". Jen   takto   se   z   tohoto   temperamentního   a   divokého   psa   vychová   postupem času vlídný a oblíbený společník.
Z knihy “Westík” od Ingrid Bolle-Kleinbubové " Malý suverén" Přátelský,    vyrovnaný,    ne    však nudný,    sebevědomý,    odvážný, rozpustilý,    učenlivý    -    to    jsou typické   charakterové   vlastnosti westíka,      které      jej      činí      tak oblíbeným. Je          ve          všech          směrech suverénem,     návštěvníky     vítá klidnou                          přátelskou náklonností,              bezdůvodně neštěká,   avšak   hlásí   neobvyklé zvuky,   ke   všem   členům   rodiny se    chová    stejně    srdečně    a    je vždy   připravený   postavit   se   v nebezpečí za svou rodinu. Ačkoliv             má             všechny charakterové                  vlastnosti hlídacího   psa,   je   příliš   malý   na to,     aby     se     stal     opravdovýn hlídačem,     kterého     by     někdo bral vážně.
Výchova: Westík   je   inteligentní   pes,   poměrně   rád   a   rychle   se   učí.   Ve   výchově   však nesmí být zapomenuto na důslednost, protože se přeci jen jedná o teriéra. V žádném případě není westík nějaký mazánek.
Vztah k dětem: Pro   děti   je   ideální   partner.   Má   vyrovnanou   povahu   a   velmi   rád   si   hraje. Dítě   však   musí   vědět,   že   pejsek   není   hračka,   že   má   své   potřeby   a   je   nutno dodržovat určitá pravidla.
Využití: Westík   je   hlavně   dobrý   společník   svojí   rodiny.   Vyjímečně   jej   lze   uplatnit   v   Agility.   Jeho   radost   z   pohybu   se   pak násobí.
Pohyb: Westík   je   malý,   ale   rozhodně   si   nepřeje   nosit   v   náručí   či   tašce.   Jeho   potřeba   pohybu   je   hodně   vysoká.   Tento   pes svého pána klidně doprovodí až 15 km.
Péče o srst: Do půl roku věku štěněte zásadně psa nekoupeme vůbec, v dospělosti potom pouze v případě, že se vyválí v    něčem    „nevoňavém“.    Zaprášeného    westíka    očistíme    vlhkým    ručníkem    a    pak    hned    srst    rozčešeme,    aby    se nezkroutila. Srst   westiho   se   uparvuje   trimováním.   Minimální   interval   úpravy   je   6x   ročně,   ideální   interval   je   1x   za   6   týdnů. Častějším trimováním docílíme kvalitnější srst. Westíka je dobré naučit na pravidelné česání a kartáčování alespoň 1x týdně.
Typ: Westík   má   průměrnou   výšku   v   kohoutku   kolem   28   cm.   Jeho   hmotnost   se   pohybuje   v   rozmezí   8-10   kg.   Není   křehký ani náchylný k onemocněním. Je robusní a má rád vzrušení a různé podněty. Je to pravý teriér.
Držení: Westíka je nejlépe držet v bytě.